Yeni Harry Potter Hikayesinin Satırbaşları

Duymuşsunuzdur; Harry Potter serisinin yaratıcısı  J. K. Rowling interaktif oyun evreni Pottermore'da kahramanlarımızın şu anki hallerinden de bahseden bir yazı yayımladı. Son kitabı Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 2007'de yayımlanan ve o günden bu yana kahramanlarından ne bir ses ne bir nefes alabildiğimiz seri hakkında iki satır da olsa yeni bir hikaye okuyabilmek sevindirdi. Hatta yerli yabancı pek çok güncel içerik üreten site de bayram coşkusuyla verdi bu haberi. Ancak iki gündür takip ettiğim kadarıyla İngilizce bilmeyen veya sitede hesap açmak istemeyen yerli okuru düşünen kimse çıkmadı bizim buralarda, ben de kolları sıvadım tabi... 
Gönül isterdi ki tüm metni çevirip yayımlayabileyim ancak emek hırsızlığına mahal vermemek ve telif haklarını ihlal etmemek adına böyle bir işe girişmeden evvel Pottermore ve J.K. Rowling PR Takımı'ndan pek nazik Rebecca Salt ile e-posta üzerinden yaptığım görüşmede buna izin koparamadım takdir edersiniz ki. Sadece hikaye hakkında bir gönderi hazırlamamda bir sakınca bulunmadığını belirttiler kendileri. Yazının devamının seriyi okumayanlar için yoğun miktarda sürpriz bozan içerdiğini de belirtip başlayalım öyleyse...
Quidditch Dünya Kupası 2014 vesilesiyle Gelecek Postası (Daily Prophet) Magazin Muhabiri Rita Skeeter'ın "Dumbledore'un Ordusu Quidditch Dünya Kupası Finalerinde Yeniden Bir Araya Geliyor" başlıklı köşe yazısını okuyoruz Rowling'in kaleminden. Asit yeşili renkli tez tekrar tüyüyle yazıldığı her satırından belli olan köşe yazısında Skeeter, şampiyona kamp alanında büyük heyecan yaratan Dumbledore'un Ordusu hakkında havadisler veriyor. Yazıya göre; kamp alanının güçlü tılsımlarla korunan ve Güvenlik Büyücüleri'nin devriye gezdiği VIP bölümünde ikamet eden kahramanlarına, hala "Seçilmiş Kişi" olarak anılan Potter'a dair bir işaret görebilmek için çırpınan hayranları saat üç civarında muratlarına ermişler; zira Potter, oğulları James ve Albus'u da yanına alarak çığlıklar eşliğinde Bulgar arayıcı Viktor Krum'u ziyaret etmiş.
Yazının devamında öğreniyoruz ki 34'üne merdiven dayayan ünlü seherbazımızın saçları yer yer ağarmaya başlamış ancak alametifarikası yuvarlak gözlüklerini hala takıyormuş. Üstelik şimşek şeklindeki meşhur yara izinin yanı sıra sağ yanağında da, hakkında sorulan sorular karşısında Sihir Bakanlığı'nın her zamanki ketum tutumuyla "Bildiğiniz üzere Seherbaz Bürosu'nun çok gizli işleri hakkında açıklama yapmıyoruz" cevabını verdiği, fena bir kesik varmış. 

Bu noktada Rita Skeeter muhabirliği bir kenara bırakıp spekülatif yorumlarda bulunuyor. Bu gizliliğin arkasında Potter'ın yeni gizemlere bulaşıp büyücülük dünyasını yeniden kaos ve teröre sürükleme veya aslında hiç de lanse edildiği gibi mutlu gitmeyen bir evlilik sonucu karısı Ginny tarafından lanetlenmiş olma ihtimallerinden dem vuruyor. (Bu arada serinin filmlerinde Harry Potter karakterini canlandıran Daniel Radcliffe'le burada yapılan mini söyleşide genç aktör de bu haberin büyük ihtimalle safsata olduğunu dile getirmiş.) 

Konuya geri dönerken Skeeter'ın "Kim Olduğunu Bilirsin Sen'in düşüşündeki hemen hemen tüm sırlara vakıf olan Potter'ın en yakın dostları" olarak tanımladığı Hermione ve Ron'un da haberlerini alıyoruz. Ron, iki yıllık seherbazlık deneyiminin ardından istifa ederek abisi George'un işletmeye devam ettiği Weasley Büyücü Şakaları'na ortak olurken, grubun femme fatale'i Hermione hızlı bir yükselişle Sihirli Yasal Yaptırım Dairesi başkanlığı makamına ulaşmış. Şimdilerde bakanlıkta daha da yüksek konumlara çıkacağı konuşuluyormuş. 
Ordu'nun diğer üyelerinden, Neville Longbottom ve Luna Lovegood da payını alıyor Skeeter'ın kaleminden. Hala Hogwarts'da Bitkibilim Profesörlüğü yapan Longbottom, şimdilerde Hogwarts'ın başhemşireliğine aday olan Hannah isimli bir şifacıyla evlenmiş -ki çift hakkında alkolik olduklarına dair dedikodular da dönmekteymiş. Eksantrik kişiliğinden bir şey kaybetmemiş olan Luna ise ikiz çocuklarını evde bırakarak kocası Rolf Scamander ile birlikte gelmiş. Bu arada Scamander, yakında sinemaya da uyarlanacak olan Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar? kitabının yazarı ünlü büyüzooloji uzmanı Newt Scamander'ın oğluymuş. 

Yazının son kısmında ise grubun pek de ilgi görmeyen diğer üyelerine değinirken, Potter'ın vaftiz babalığını üstlendiği, Remus Lupin ve Nymphadora Tonks'un oğlu Teddy Lupin hakkında dedikodu yapıyor Skeeter. 16 yaşına basan delikanlının Bill Weasley ve Fleur Delacour'un kızları Victoire ile sarmaş dolaş olmasını sivri bir dille eleştirirken, vahşi bir kişiliği olduğunu iddia ediyor. Son olarak ise Harry Potter ve şürekasının aslında nasıl da mükemmel olmadığını gözler önüne sereceği "Dumbledore'un Ordusu: Dağılmanın Ardındaki  Karanlık" kitabının 31 Temmuz'da Flourish ve Blotts'da satışa çıkacağını duyuruyor -ki bu haber pek çok hayran tarafından "Rowling yazmaya devam mı edecek?" şeklinde yorumlanarak, heyecana yol açtı.

Yazının ana hatları ve verdiği bilgiler bu şekilde. Belirtmek gerek ki bu yazı Rowling'in Pottermore'daki ilk icraatı değil zira Nisan 2014'ten beri Gelecek Postası haberlerini, evvelinde de oyunlara saklanmış notları kaleme alıyordu ancak Potter ve grubu hakkında ilk kez bu yazıda bilgi verdiği için sükse yaratmayı başardı. 

Son olarak bir yanlış anlaşılmayı da düzeltmek isterim: Pek çok yerde lanse edildiği gibi bu yazı, serinin son kitabının epilog'unda yer alan "19 Yıl Sonra" bölümünden sonra değil, önceki bir zaman diliminde kaleme alınmış. Son kitapta dünyaya gelen Teddy Lupin'in 16 yaşında olması ve Harry'nin Voldemort'u yendiğinde henüz 17'sinde olduğu göz önüne alınırsa o günden bu yana on altı yıllık bir süre geçmiş durumda. Yani seride yer alan epilog kısmı iki veya üç yıl sonra gerçekleşecek.

Netice olarak gözüken o ki; bir yandan tatlı bir hatıra olarak kalmasını dilerken diğer yandan bu enfes dünyaya daha fazla yolculuğa hayır diyemeyecek 
Potterseverler olarak önümüzdeki günlerde böyle haberlerle heyecanlanmaya devam edeceğiz. 

Hamiş: Genellikle burada güncel konulara dair böyle albenili paylaşımlar yapmıyorum ancak metne gerçekten ulaşamayan, okuyamayan okurlar için bir istisna yapmak istedim. Yapmışken de böyle gif'lerle falan süsledim, naçizane. 

8 yorum:

 1. Çok da iyi yapmışsınız. Enfes. Teşekkürler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek, yorumunuz için ben teşekkür ederim...

   Sil
 2. Buram buram ilgi, merak, heyecan ve emek kokuyor bu sayfa. Elin kolun dert görmesin Tankut. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakikaten de ilgi, merak, heyecan ve emeğin bir ürünü, çok teşekkürler =)

   Sil
 3. Gözlerim doldu okurken böyle midemde kelebekler falan uçuştu. Allah belanı versin Rowling. 2-3 kitap daha yapsana sanki nolur!?!!
  Bu arada yazı için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hehe, sevginin fazlası bazen böyle bela da okutuyor insana =)

   Sil
 4. Bir merakla göz attım hızlı bir şekilde şimdi tekrar okuyacağım, yeni kitap geliyor olabilir mi bilmiyorum, teşekkürler özetiniz için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdilik bir ses çıkmadı yeni kitap için, bakalım bakalım...

   Sil